Svar:
Din idé med 2 fullbody träningspass samt ett träningspass för magen och plyo tycker vi låter väldigt bra. Du skriver inte något om hur väl du återhämtat dig från dina diskusprolapser och vad du kan göra eller inte göra, men jag utgår från att dessa skador inte är ett hinder (utöver vid marklyft).
Ett fullbody program i stil med nedanstående skulle kunna vara en möjlighet:
- Olympisk squat 5 set x 5 reps
- Glute-ham raises 5 set x Max reps (lägg på mer vikt om du kan göra mer än 10 reps)
- Pendley rows 5 set x 5 reps
- Pullups 5 set x Max reps (lägg på mer vikt om du kan göra mer än 10 reps)
- Incline bänkpress 5 set x 5 reps
- Push presses 5 set x 5 reps
Något med liknande upplägg som ovanstående kan du utföra 2 gånger i veckan och så kan du köra ett tredje pass med magövningar och plyometrisk träning.
Plyometrisk träning:
Träning med övningar som snabbt bytar riktning, som på engelska kallas för ’’Stretch-shortening-cycle’’. En muskel som sträcks ut innan den ska kontrahera sig, kan utveckla mer kraft. Det är det man försöker stimulera via plyometrisk träning. Det kan t.ex. vara ta sig ner från en box för att sedan utföra ett explosivt hopp.